  • SC511653MZP40R2
SC511653MZP40R2
advertisement
Manufacturer No:
SC511653MZP40R2
HK JDW NO:
318-SC511653MZP40R2
Package:
Datasheet:
Description:
Microcontroller 3.3V
Quantity:
In Stock : 11458
Step5Bar-code shipping tag
SC511653MZP40R2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    272
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 5V SUPPLY
  • HTS Code
  • Technology
    HCMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    272
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B272
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Speed
    40 MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Clock Frequency
    20MHz
  • Bit Size
    32
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
  • PWM Channels
    YES
  • DAC Channels
  • Address Bus Width
    24
  • External Data Bus Width
    32
  • ROM Programmability
    FLASH
  • Length
    27mm
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    27mm