  • SCB16S15B-4HA
SCB16S15B-4HA
advertisement
Manufacturer No:
SCB16S15B-4HA
Manufacturer:
NKK Switches
HK JDW NO:
558-SCB16S15B-4HA
Package:
Datasheet:
SCB16S15B-4HA
Step5Bar-code shipping tag
SCB16S15B-4HA
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Rear
  • Housing Material
    Polyester
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SCB
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    With Shroud
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Standard
  • Current Rating (Amps)
    15A AC
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    15A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    27.9908mm
  • Body Breadth
    11.6078 mm
  • Actuator Type
    Round, Button
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 12.50mm Dia
  • Contact Resistance
    0.015mOhm
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Color - Actuator/Cap
    Gray
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1500VAC V
  • Electrical Life
    50,000 Cycles
  • Mechanical Life
    1,000,000 Cycles
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    15A@250VAC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Bushing Length
    0.61 inch
  • Life (Cycles)
  • Contact (AC) Max Power Rating R Load
    0.5HP@250VAC
  • Body Height
    24.384mm
  • Length - Termination
    0.46 inch