  • SCHF15000
SCHF15000
advertisement
Manufacturer No:
SCHF15000
Manufacturer:
Semtech Corporation
HK JDW NO:
684-SCHF15000
Package:
Axial
Datasheet:
SCHF15000
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 20V @ 500mA -55°C~150°C 1μA @ 15000V Bulk Axial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
SCHF15000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Forward Current
    500mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    15000V
  • Current - Average Rectified (Io)
    500mA
  • Max Reverse Voltage (DC)
    15kV
  • Average Rectified Current
    500mA
  • Reverse Recovery Time
    100 ns
  • Peak Reverse Current
    15μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    15kV
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 15000V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    20V @ 500mA