  • SD-200C-12
SD-200C-12
advertisement
Manufacturer No:
SD-200C-12
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-SD-200C-12
Package:
Datasheet:
SD-200C-12
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 200W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SD-200C-12
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Chassis, Chassis Mount, Desktop, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    9
  • Operating Temperature
    -20°C~60°C With Derating
  • Series
    SD-200 (200W)
  • Size / Dimension
    8.46Lx4.53W x 1.97 H 215.0mmx115.0mmx50.0mm
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    200W
  • Depth
    115mm
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE
  • Efficiency
    84%
  • Voltage - Isolation
    1500V
  • Voltage - Input (Max)
    96V
  • Output Voltage
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    36V
  • Output Current
    16.7A
  • Output Power
    200.4W
  • Current - Output 1
    16.7A
  • Nominal Input Voltage
    48V
  • Max Output Power
    200.4W
  • Isolation
    Isolated
  • Height
    50.8mm