  • SD14-2R5-R
SD14-2R5-R
advertisement
Manufacturer No:
SD14-2R5-R
HK JDW NO:
255-SD14-2R5-R
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SD14-2R5-R
Description:
Inductor Power Shielded Drum Core 2.5uH 20% 100KHz Ferrite 2.05A 59.5mOhm DCR 2020 T/R
Step5Bar-code shipping tag
SD14-2R5-R
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    907.18474mg
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    SD
  • Size / Dimension
    0.205Lx0.205W 5.20mmx5.20mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Wirewound
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Wirewound
  • Current Rating (Amps)
    2.05A
  • Shielding
    Shielded
  • Depth
    5.2mm
  • Current Rating
    2.05A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    2.5μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    59.5mOhm
  • Max DC Current
    2.29A
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Current - Saturation
    2.29A
  • DC Current
    2.05A
  • Height
    1.45mm
  • Height Seated (Max)
    0.057 1.45mm
  • Length
    5.1816mm
  • Width
    5.1816mm