  • SD3812-3R3-R
SD3812-3R3-R
advertisement
Manufacturer No:
SD3812-3R3-R
Manufacturer:
Cooper Industries
HK JDW NO:
6927-SD3812-3R3-R
Package:
1515
Datasheet:
SD3812-3R3-R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SD3812-3R3-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1515
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    453.59237mg
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Cut Tape
  • Published
  • Tolerance
    15%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    159mOhm
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    1.1A
  • Inductance
    3.3 μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • Max DC Current
    1.4A
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    1.4A
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    159mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    3.3 µH
  • Height
    1.2mm
  • Height Seated (Max)
    1.1938mm
  • Length
    3.7846mm
  • Width
    3.7846mm