  • SDM10M45SD-7-F
SDM10M45SD-7-F
advertisement
Manufacturer No:
SDM10M45SD-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-SDM10M45SD-7-F
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
SDM10M45SD-7-F
Purchasing and Inquiry
SDM10M45SD-7-F Overview
There will be no operation of this device when the forward voltage is set to 450mV.As long as the forward voltage is set to 100mA, the device will operate.The part can be used to draw a current of 100mA.Approximately 6pF farads of capacitance are present in this device.The reverse voltage peak of this device is 1μA.Electronic or electrical devices that produce the most 225mW heat (energy waste or loss).
SDM10M45SD-7-F Features
450mV forward voltage
6pF farads
a peak voltage of 1μA
a reverse voltage peak of 1μA
SDM10M45SD-7-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated SDM10M45SD-7-F applications of rectifier diode array.
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • General Rectification
  • Rectifier for drives applications
  • Battery chargers
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Free wheeling diode in low voltage converters
Step5Bar-code shipping tag
SDM10M45SD-7-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    29.993795mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    6pF
  • Subcategory
    Other Diodes
  • Power Rating
    225mW
  • Voltage - Rated DC
    45V
  • Max Power Dissipation
    225mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    100mA
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SDM10M45SD
  • Pin Count
  • Number of Elements
    4
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 10V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    450mV @ 10mA
  • Forward Current
    100mA
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~125°C
  • Current - Average Rectified (Io)
    100mA DC
  • Forward Voltage
    450mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    45V
  • Average Rectified Current
    100mA
  • Peak Reverse Current
    1μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    45V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    1A
  • Diode Configuration
    2 Pair Series Connection
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    1A
  • Reverse Test Voltage
    10V
  • Height
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    1.6mm