  • SDN40-24-100C
SDN40-24-100C
advertisement
Manufacturer No:
SDN40-24-100C
Manufacturer:
SolaHD
HK JDW NO:
737-SDN40-24-100C
Package:
100
Datasheet:
SDN40-24-100C
Description:
Quantity:
In Stock : 3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SDN40-24-100C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    DIN Rail
  • Mounting Type
    DIN Rail
  • Package / Case
    100
  • Weight
    2.721554kg
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C With Derating
  • Published
    2012
  • Series
    SDN-C
  • Size / Dimension
    4.81Lx7.09W x 4.85 H 122.2mmx180.1mmx123.2mm
  • Feature
    Adjustable Output, IP20, Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Enclosed
  • Max Operating Temperature
    60°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Applications
    Industrial, ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    960W
  • Power Rating
    960W
  • Frequency
    67Hz
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cULus, cURus, EAC
  • Efficiency
    93%
  • Max Output Current
    40A
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Max Voltage Rating (AC)
    264V
  • Current - Output (Max)
    40A
  • Voltage - Input
    85V~264VAC 108V~375VDC
  • Output Current
    40A
  • Output Power
    960W
  • Max Output Voltage
    28.5V
  • Min Input Voltage
    85V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    40A
  • Min Output Voltage
    23.5V
  • Max Output Power
    960W
  • Max Input Current
    12A
  • Nominal Output Voltage
    24V
  • Min Input Voltage (AC)
    85V
  • Max Input Voltage (AC)
    264V