  • SDQ12-6R2-R
SDQ12-6R2-R
advertisement
Manufacturer No:
SDQ12-6R2-R
HK JDW NO:
255-SDQ12-6R2-R
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SDQ12-6R2-R
Description:
INDUCT/XFRMR SHIELD DL 6.2UH SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SDQ12-6R2-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    907.18474mg
  • Core Material
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    SDQ
  • Size / Dimension
    0.205Lx0.205W 5.20mmx5.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    238.7mOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Shielding
    Shielded
  • Depth
    5.2mm
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    6.2 μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • Current
    512mA
  • Max DC Current
    1.22A
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    238.7mOhm
  • Inductance - Parallel
    6.25 μH
  • Inductance - Series
    25 μH
  • Number of Coils
    2
  • DC Resistance (DCR) - Series
    954.8mOhm
  • Current Rating - Series
    512mA
  • Current Rating - Parallel
    1.02A
  • Inductance - Connected In Series
    25μH
  • Inductance - Connected In Parallel
    6.25μH
  • Current Saturation - Parallel
    1.22A
  • Current Saturation - Series
    608mA
  • Height
    0.047 1.19mm
  • Length
    5.2mm
  • Width
    5.207mm