  • SDR0403-151KL
SDR0403-151KL
advertisement
Manufacturer No:
SDR0403-151KL
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SDR0403-151KL
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SDR0403-151KL
Description:
FIXED IND 150UH 260MA 3.4 OHM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SDR0403-151KL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    SDR0403
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.157W 4.50mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 13 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    4.3mm
  • Current Rating
    260mA
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    150μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    3.4Ohm Max
  • Max DC Current
    260mA
  • Frequency - Self Resonant
    8MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    50 @ 796kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    50
  • Current - Saturation
    400mA
  • Q Factor
    50
  • Case/Size Code
    1816
  • Inductance Tolerance
    10%
  • DC Current
    260mA
  • RMS Current (Irms)
    260mA
  • Diameter
    4.5mm
  • Height
    3.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.138 3.50mm