  • SDR0602-561KL
SDR0602-561KL
advertisement
Manufacturer No:
SDR0602-561KL
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SDR0602-561KL
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SDR0602-561KL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SDR0602-561KL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SDR0602
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.228Lx0.197W 5.80mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    120mA
  • Inductance
    560μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    6.2Ohm Max
  • Max DC Current
    120mA
  • Frequency - Self Resonant
    3MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    55 @ 796kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    55
  • Current - Saturation
    140mA
  • Q Factor
    55
  • Case/Size Code
    2320
  • Inductance Tolerance
    10%
  • Height Seated (Max)
    0.094 2.40mm