  • SDR0604-100KL
SDR0604-100KL
advertisement
Manufacturer No:
SDR0604-100KL
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SDR0604-100KL
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SDR0604-100KL
Description:
BOURNS SDR0604-100KL INDUCTOR, 10UH, 10%, 1.45A, SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SDR0604-100KL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    SDR0604
  • Size / Dimension
    0.228Dia 5.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Wirewound
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Wirewound
  • Shielding
    Unshielded
  • Depth
    5.8mm
  • Base Part Number
    SDR0604
  • Inductance
    10μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    100mOhm
  • Max DC Current
    1.45A
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Q Factor
    30
  • Inductance Tolerance
    10%
  • Self Resonant Frequency
    23MHz
  • Height
    4.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.189 4.80mm
  • Length
    5.8mm