  • SDR0604-180YL
SDR0604-180YL
advertisement
Manufacturer No:
SDR0604-180YL
HK JDW NO:
103-SDR0604-180YL
Datasheet:
SDR0604-180YL
Description:
FIXED IND 18UH 1.25A 150 MOHM
Step5Bar-code shipping tag
SDR0604-180YL
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.228Lx0.228W 5.80mmx5.80mm
  • Tolerance
    ±15%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    Wirewound
  • Resistance
    150MOhm
  • Terminal Finish
    Silver/Nickel/Tin (Ag/Ni/Sn)
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    1.25A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    18μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    150mOhm Max
  • Max DC Current
    1.25A
  • Frequency - Self Resonant
    18MHz
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    30 @ 2.52MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    30
  • Current - Saturation
    1.5A
  • Q Factor
    30
  • Inductance Tolerance
    15%
  • DC Current
    1.25A
  • RMS Current (Irms)
    1.25A
  • Diameter
    5.8mm
  • Height
    4.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.189 4.80mm