  • SDR0604-471KL
SDR0604-471KL
advertisement
Manufacturer No:
SDR0604-471KL
HK JDW NO:
103-SDR0604-471KL
Datasheet:
SDR0604-471KL
Description:
Inductor Power Wirewound 470uH 10% 1KHz 25Q-Factor Ferrite 210mA 3.3Ohm DCR Automotive T/R
Step5Bar-code shipping tag
SDR0604-471KL
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.228Lx0.228W 5.80mmx5.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    Wirewound
  • Resistance
    3.3Ohm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    210mA
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    470μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    3.3Ohm Max
  • Max DC Current
    210mA
  • Frequency - Self Resonant
    3MHz
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    25 @ 796kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    25
  • Current - Saturation
    300mA
  • Q Factor
    25
  • Coil Resistance
    3.3Ohm
  • Inductance Tolerance
    10%
  • DC Current
    210mA
  • RMS Current (Irms)
    210mA
  • Diameter
    5.8mm
  • Height
    4.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.189 4.80mm