  • SDR0805-152KL
SDR0805-152KL
advertisement
Manufacturer No:
SDR0805-152KL
HK JDW NO:
103-SDR0805-152KL
Datasheet:
SDR0805-152KL
Description:
Ind Power Wirewound 1.5mH 10% 1KHz 27Q-Factor Ferrite 150mA T/R
Step5Bar-code shipping tag
SDR0805-152KL
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    SDR0805
  • Size / Dimension
    0.307Lx0.307W 7.80mmx7.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e1
    Wirewound
  • Resistance
    8Ohm
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Embossed , 13 Inch
    1
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    150mA
  • Inductance
    1.5mH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    8Ohm Max
  • Current
    4.4A
  • Max DC Current
    150mA
  • Frequency - Self Resonant
    2MHz
  • Q @ Freq
    27 @ 252kHz
  • Current - Saturation
    260mA
  • Q Factor
    27
  • Coil Resistance
    8Ohm
  • Inductance Tolerance
    10%
  • DC Current
    150mA
  • RMS Current (Irms)
    150mA
  • Diameter
    7.8mm
  • Height
    5.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.209 5.30mm