  • SDR1005-101K
SDR1005-101K
advertisement
Manufacturer No:
SDR1005-101K
HK JDW NO:
103-SDR1005-101K
Datasheet:
SDR1005-101K
Step5Bar-code shipping tag
SDR1005-101K
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    SDR1005
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.394W 12.70mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
    1
  • Construction
    Low Profile
  • Current Rating
    1A
  • Inductance
    100μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    330mOhm Max
  • Max DC Current
    1A
  • Frequency - Self Resonant
    8MHz
  • Q @ Freq
    41 @ 56kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    30
  • Current - Saturation
    1.2A
  • Q Factor
    30
  • Case/Size Code
    5039
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 0.05 MHZ
  • Height
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.197 5.00mm