  • SDR1006-180M
SDR1006-180M
advertisement
Manufacturer No:
SDR1006-180M
HK JDW NO:
103-SDR1006-180M
Step5Bar-code shipping tag
SDR1006-180M
  • Construction
    Small Size
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Inductance
    18 μH
  • Test Frequency
    0.001MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    30
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    90mOhm
  • Rated Current-Max
    2.15A
  • Inductance-Nom (L)
    18 µH
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 2.52 MHZ
  • Self Resonant Frequency
    15MHz
  • Height
    5.8mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Surface Mount
    YES
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Core Material
    FERRITE
  • Series
    SDR1006
  • Tolerance
    20%