  • SDR1006-472K
SDR1006-472K
advertisement
Manufacturer No:
SDR1006-472K
HK JDW NO:
103-SDR1006-472K
Step5Bar-code shipping tag
SDR1006-472K
  • Surface Mount
    YES
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Core Material
    FERRITE
  • Series
    SDR1006
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Construction
    Small Size
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Inductance
    4.7 mH
  • Test Frequency
    0.001MHz
  • Max DC Current
    100mA
  • Frequency - Self Resonant
    800kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    32
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    32
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    18Ohm
  • Inductance-Nom (L)
    4700 µH
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 0.252 MHz
  • Diameter
    9.8mm
  • Height
    5.8mm