  • SDR1307-560K
SDR1307-560K
advertisement
Manufacturer No:
SDR1307-560K
HK JDW NO:
103-SDR1307-560K
Package:
Datasheet:
SDR1307-560K
Step5Bar-code shipping tag
SDR1307-560K
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Core Material
    FERRITE
  • Series
    SDR1307
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
    1
  • Construction
    Bobbin
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Inductance
    56 μH
  • Test Frequency
    0.1MHz
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    22
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    95mOhm
  • Rated Current-Max
    3.8A
  • Inductance-Nom (L)
    56 µH
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 2.52 MHZ
  • Self Resonant Frequency
    7.2MHz
  • Diameter
    13mm
  • Height
    7mm
  • Width
    13mm