  • SDS60UD01
SDS60UD01
advertisement
Manufacturer No:
SDS60UD01
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-SDS60UD01
Package:
Datasheet:
SDS60UD01
Description:
SDS60UD01 datasheet pdf and AC DC Converters product details from XP Power stock available at Utmel
Quantity:
In Stock : 6888
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SDS60UD01
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current - Output (Max)
    7A 3A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Output Current
    7A
  • Output Power
    63W
  • Voltage - Output 2
    12V
  • Min Input Voltage
    90V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    7A
  • Max Output Power
    63W
  • Minimum Load Required
    Yes
  • Current - Output 2
    3A
  • Min Input Voltage (AC)
    90V
  • Max Input Voltage (AC)
    264V
  • Height
    30.5mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    240g
  • Operating Temperature
    0°C~70°C With Derating
  • Series
    SDS (60W)
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    5.00Lx3.00W x 1.20 H 127.0mmx76.2mmx30.5mm
  • Feature
    Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power Rating
    63W
  • Number of Outputs
    2
  • Approval Agency
    cUL
  • Efficiency
    80%
  • Voltage - Isolation
    3000V
  • Output Voltage
    5V