  • SDT12A120P5Q-7
SDT12A120P5Q-7
advertisement
Manufacturer No:
SDT12A120P5Q-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-SDT12A120P5Q-7
Package:
Datasheet:
SDT12A120P5Q-7
Description:
RECTIFIER DIODE Diode Rectifier 3-Termination Tape & Reel (TR)
Step5Bar-code shipping tag
SDT12A120P5Q-7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Technology
    SCHOTTKY
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F3
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Diode Type
    RECTIFIER DIODE
  • Case Connection
    CATHODE
  • Output Current-Max
    12A
  • Application
    FAST SOFT RECOVERY
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    120V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    300A
  • Forward Voltage-Max
    0.8V