  • SDZT15R5.6
SDZT15R5.6
advertisement
Manufacturer No:
SDZT15R5.6
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-SDZT15R5.6
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
Description:
ZENER DIODE ±5% 5.6V 1μA @ 2.5V 150°C 100mW 2 Terminations ZENER 0201 (0603 Metric)
Quantity:
In Stock : 11584
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SDZT15R5.6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PBCC-N2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 2.5V
  • Reference Voltage
    5.6V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    5.6V
  • Zener Voltage
    5.6V
  • Voltage Tol-Max
    5.43%
  • Working Test Current
    5mA