  • SE15FD-M3/H
SE15FD-M3/H
advertisement
Manufacturer No:
SE15FD-M3/H
HK JDW NO:
884-SE15FD-M3/H
Package:
DO-219AB
Datasheet:
SE15FD-M3/H
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.05V @ 1.5A -55°C~175°C 5μA @ 200V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-219AB Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
SE15FD-M3/H
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-219AB
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    LOW LEAKAGE CURRENT
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.05V @ 1.5A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    200V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    1.5A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    900 ns
  • Capacitance @ Vr, F
    10.5pF @ 4V 1MHz
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    30A