  • SE15PD-M3/84A
SE15PD-M3/84A
advertisement
Manufacturer No:
SE15PD-M3/84A
HK JDW NO:
884-SE15PD-M3/84A
Package:
DO-220AA
Datasheet:
SE15PD-M3/84A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SE15PD-M3/84A
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Package / Case
    DO-220AA
  • Number of Pins
  • Published
    2009
  • Series
    eSMP®
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    HALOGEN FREE, LOW FORWARD VOLTAGE DROP
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SE15PD
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.05V @ 1.5A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    1.5A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Forward Voltage
    1.05V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    1.5A
    900 ns
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    200V
  • Capacitance @ Vr, F
    9.5pF @ 4V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    30A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    30A
  • Height
    1.15mm
  • Length
    3.61mm
  • Width
    2.18mm