  • SF11580A-1083HBL.GN
SF11580A-1083HBL.GN
advertisement
Manufacturer No:
SF11580A-1083HBL.GN
Manufacturer:
Sunon Fans
HK JDW NO:
736-SF11580A-1083HBL.GN
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
FAN AXIAL 80X38MM 115VAC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SF11580A-1083HBL.GN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Housing Material
    Aluminium
  • Weight
    0.75lb 340.19g
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Packaging
    Box
  • Series
    SF
  • Size / Dimension
    Square - 80mm Lx80mm H
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Power (Watts)
    12.00W
  • Voltage - Rated
    115VAC
  • Power Rating
    14W
  • Current Rating (Amps)
    0.130A
  • Max Power Dissipation
    12W
  • Depth
    80mm
  • Current Rating
    150mA
  • Frequency
    60Hz
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Approval Agency
    CE, CUR, TUV, UL
  • Lead Length
    330mm
  • Operating Supply Voltage
    115V
  • Cable Length
    330mm
  • RPM
    2850 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    31.0 CFM (0.868m3/min)
  • Power Consumption
    12W
  • Noise
    36.5 dB(A)
  • Voltage Range
    85V~125VAC
  • Static Pressure
    0.190 in H2O (47.3 Pa)
  • Thermal Support Device Type
    AC FAN
  • Height
    80mm
  • Width
    38mm