  • SFA37S10K288B
SFA37S10K288B
advertisement
Manufacturer No:
SFA37S10K288B
HK JDW NO:
192-SFA37S10K288B
Package:
Radial, Can
Datasheet:
SFA37S10K288B
Description:
SF 10μF Film Capacitor ±10% Radial, Can Quick Connect, Disconnect 370V-AC Polypropylene (PP), Metallized Brackets, Chassis Mount, Holder
Step5Bar-code shipping tag
SFA37S10K288B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Brackets, Chassis Mount, Holder
  • Mounting Type
    Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    SF
  • Size / Dimension
    2.160Lx1.310W 54.86mmx33.27mm Lip
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Quick Connect, Disconnect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Motor Run
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 370
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated AC
    370V
  • Lead Pitch
    20.574mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.810 20.57mm
  • Height Seated (Max)
    3.000 76.20mm
  • Length
    54.864mm
  • Width
    33.274mm