  • SFH6345-X016
SFH6345-X016
advertisement
Manufacturer No:
SFH6345-X016
HK JDW NO:
879-SFH6345-X016
Package:
8-DIP (0.400, 10.16mm)
Datasheet:
SFH6345-X016
Description:
High Speed Optocouplers 1Mbd High-Speed Trans Out CTR>30%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SFH6345-X016
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.400, 10.16mm)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED, VDE APPROVED, TTL COMPATIBLE, OPEN COLLECTOR OUTPUT
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Voltage - Isolation
    5300Vrms
  • Output Type
    Transistor
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation
    100mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    1.33V
  • Input Type
    DC
  • Optoelectronic Device Type
    LOGIC IC OUTPUT OPTOCOUPLER
  • Forward Current
    25mA
  • Max Output Voltage
    25V
  • Data Rate
    1 MBps
  • Output Current per Channel
    8mA
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    400mV
  • Reverse Breakdown Voltage
    3V
  • Max Input Current
    25mA
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    400mV
  • Current Transfer Ratio (Min)
    19% @ 16mA
  • Turn On / Turn Off Time (Typ)
    300ns, 300ns
  • Current Transfer Ratio
    30 %