  • SFR25H0003308FR500
SFR25H0003308FR500
advertisement
Manufacturer No:
SFR25H0003308FR500
HK JDW NO:
886-SFR25H0003308FR500
Description:
FIXED RESISTOR, 3.3Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
SFR25H0003308FR500
    Select All
  • Working Voltage
    350V
  • Lead Diameter
    0.58 mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Series
    SFR25H
  • Size / Dimension
    0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±250ppm/°C
  • Resistance
    3.3Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Construction
    Tubular
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W