  • SFW10R-3STAE1LF
SFW10R-3STAE1LF
advertisement
Manufacturer No:
SFW10R-3STAE1LF
HK JDW NO:
44-SFW10R-3STAE1LF
Description:
SFW-R Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 10 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~105°C 1A
Step5Bar-code shipping tag
SFW10R-3STAE1LF
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
    SFW-R
  • Published
    2009
  • Part Status
    Active
  • Number of Positions
    10
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    100V
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Depth
    5.5mm
  • Current Rating
    1A
  • Contact Finish
    Gold
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Number of Contacts
    10
  • Housing Color
    Black
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    500MOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    100V
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Notched
  • Locking Feature
    Slide Lock
  • Actuator Color
    Brown
  • Contact Location
    Bottom
  • Length
    15.8mm
  • Height Above Board
    0.106 2.70mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.33mm