  • SFW12R-1STE1
SFW12R-1STE1
advertisement
Manufacturer No:
SFW12R-1STE1
HK JDW NO:
44-SFW12R-1STE1
Description:
SFW-R Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 12 Positions Surface Mount, Right Angle Tin Alloy
Step5Bar-code shipping tag
SFW12R-1STE1
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    Tin
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Positions
    12
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    100V
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Current Rating
    1A
  • Contact Finish
    Tin Alloy
  • Lead Pitch
    1mm
  • Number of Contacts
    12
  • Housing Color
    Brown
  • Insulation Resistance
    500MOhm
  • Wire/Cable Type
    Straight
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Straight, Tapered
  • Actuator Color
    Black
  • Height Above Board
    0.106 2.70mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm 0.33mm