  • SFW23S-2STAE1LF
SFW23S-2STAE1LF
advertisement
Manufacturer No:
SFW23S-2STAE1LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-SFW23S-2STAE1LF
Package:
Datasheet:
Description:
SFW Series FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 23 Positions Surface Mount Gold -55°C~85°C 1A
Step5Bar-code shipping tag
SFW23S-2STAE1LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Thermoplastic, Glass Filled
  • Actuator Material
    Thermoplastic, Glass Filled
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SFW
  • Published
    2007
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    23
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    100V
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Current Rating
    1A
  • Contact Finish
    Gold
  • Housing Color
    Brown
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Vertical - 1 Sided
  • Cable End Type
    Tapered
  • Locking Feature
    Slide Lock
  • Actuator Color
    Black
  • Height Above Board
    0.209 5.30mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm