  • SFW26S-2STE1
SFW26S-2STE1
advertisement
Manufacturer No:
SFW26S-2STE1
HK JDW NO:
44-SFW26S-2STE1
Description:
SFW Series FFC, FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 26 Positions Surface Mount Tin Alloy -55°C~85°C 1A
Step5Bar-code shipping tag
SFW26S-2STE1
    Brown
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    500MOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    100V
  • Wire/Cable Type
    Straight
  • Max Voltage Rating (DC)
    100V
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Vertical - 1 Sided
  • Cable End Type
    Straight, Tapered
  • Actuator Color
    Black
  • Contact Location
    Bottom
  • Length
    31.8mm
  • Height Above Board
    0.209 5.30mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm 0.33mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    Tin
  • Housing Material
    Thermoplastic, Glass Filled
  • Actuator Material
    Thermoplastic, Glass Filled
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Series
    SFW
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Positions
    26
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    100V
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    7.1mm
  • Current Rating
    1A
  • Contact Finish
    Tin Alloy
  • Voltage - Rated AC
    100V