  • SG140-12K/883B
SG140-12K/883B
advertisement
Manufacturer No:
SG140-12K/883B
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-SG140-12K/883B
Package:
Datasheet:
SG140-12K/883B
Description:
Fixed PMIC 2
Quantity:
In Stock : 15853
Step5Bar-code shipping tag
SG140-12K/883B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-MBFM-P2
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    Fixed
  • Polarity
    Positive
  • Quiescent Current
    6mA
  • Accuracy
    2 %
  • Voltage - Output
    12V
  • Output Voltage 1
    12V
  • Max Input Voltage
    35V
  • Dropout Voltage1-Nom
    2V
  • Voltage Tolerance-Max
    5%