  • SG2526DW
SG2526DW
advertisement
Manufacturer No:
SG2526DW
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-SG2526DW
Package:
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
SG2526DW
Description:
18 Terminals 8V~35V 18-Pin SG*526 DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 2 Outputs 1Hz~350kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
SG2526DW Overview
Capsuled in the 18-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package, the switching controller can be used for a wide range of applications. 2 outputs can be generated with the dc motor controller. The system can process Transistor Driver dc switching's outputs (s). dc control's supply and operating voltages are 8V~35V. Worked in an dc switcher with a -25°C~85°C TA rating. Using this switching controller, it is possible to switch at 1Hz~350kHz. dc dc regulator can be generalized using Surface Mount. To ensure efficient switching, this dcdc regulator features a Dead Time Control, Enable, Frequency Control, Reset, Soft Start. Connected to a SWITCHING CONTROLLER analog IC, the switch converters are connected to a power supply. The switching converters's terminals (s) are designed at DUAL. The 18 terminations can be used for a wide range of dc switching. These dc dc converter ics adapt a variety of control techniques, including PULSE WIDTH MODULATION. DC switcher's input voltageis set to 15V. Other relevant dc to dc converter ics will be returned if you search "SG*526". There are only 18 pins on switching converter. Particularly, switching converter is a type of Switching Regulator or Controllers. It is recommended to use 8V as the minimum input voltage of dc dc voltage regulator. The test statistics indicate that DC regulator outputs a voltage of 5V. It should be noted that the dc to dc regulator only accepts 35V voltage as input voltage. Having a Surface Mount makes DC switcher suitable for most application and prototype designs. Switching controller operates at 500kHz Hz. The dc switching utilizes 18mA when it is in a dormant state. 5.05V represents the highest voltage output of the dc controller.
SG2526DW Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 1Hz~350kHz
Dead Time Control, Enable, Frequency Control, Reset, Soft Start
PULSE WIDTH MODULATION
Frequency: 500kHz
SG2526DW Applications
There are a lot of Microchip Technology SG2526DW DC to DC converter applications.
  • Photovoltaic power
  • Computer monitoring equipment of building
  • Communication system
  • Shearing machines
  • Precision electronic equipment
  • Current source circuits
  • Bending machines
  • Flexible manufacturing cells
  • Electrical power transmission
  • Domestic water pumps
Step5Bar-code shipping tag
SG2526DW
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SG2526DW.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    18
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C TA
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    18
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Frequency
    500kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SG*526
  • Function
    Step-Down, Step-Up/Step-Down
  • Number of Outputs
    2
  • Output Voltage
    5V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    15V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    8V~35V
  • Quiescent Current
    18mA
  • Control Features
  • Input Voltage (Min)
    8V
  • Topology
    Buck, Flyback
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    1Hz~350kHz
  • Input Voltage (Max)
    35V
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Rise Time
    300ns
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Fall Time (Typ)
    100 ns
  • Switcher Configuration
    PUSH-PULL
  • Output Voltage-Max
    5.05V
  • Output Voltage-Min
    4.95V
  • Duty Cycle (Max)
    49%
  • Clock Sync
    No
  • Output Phases
    1
  • Width
    7.5mm