  • SGB10N60AATMA1
SGB10N60AATMA1
advertisement
Manufacturer No:
SGB10N60AATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-SGB10N60AATMA1
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
SGB10N60AATMA1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SGB10N60AATMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    10N60
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    92W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    20A
  • Turn On Time
    40 ns
  • Test Condition
    400V, 10A, 25 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.4V @ 15V, 10A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    224 ns
  • IGBT Type
    NPT
  • Gate Charge
    52nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    40A
  • Td (on/off) @ 25°C
    28ns/178ns
  • Switching Energy
    320μJ
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ