  • SGS13N60UFDTU
SGS13N60UFDTU
advertisement
Manufacturer No:
SGS13N60UFDTU
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-SGS13N60UFDTU
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
SGS13N60UFDTU
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SGS13N60UFDTU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Max Power Dissipation
    45W
  • Current Rating
    6.5A
  • Base Part Number
    SG*13N60
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    45W
  • Input Type
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    13A
  • Reverse Recovery Time
    55ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2.1V
  • Test Condition
    300V, 6.5A, 50 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.6V @ 15V, 6.5A
  • Gate Charge
    25nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    52A
  • Td (on/off) @ 25°C