  • SGS13N60UFDTU
SGS13N60UFDTU
advertisement
Manufacturer No:
SGS13N60UFDTU
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-SGS13N60UFDTU
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
SGS13N60UFDTU
Description:
IGBT, 13A, 600V, N-CHANNEL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SGS13N60UFDTU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    LOW CONDUCTION LOSS, HIGH SPEED SWITCHING
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT APPLICABLE
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT APPLICABLE
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    45W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Reverse Recovery Time
    55ns
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    13A
  • Turn On Time
    62 ns
  • Test Condition
    300V, 6.5A, 50 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.6V @ 15V, 6.5A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    253 ns
  • Gate Charge
    25nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    52A
  • Td (on/off) @ 25°C