  • SGS23N60UFDTU
SGS23N60UFDTU
advertisement
Manufacturer No:
SGS23N60UFDTU
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-SGS23N60UFDTU
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
SGS23N60UFDTU
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SGS23N60UFDTU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE, NOT REC (Last Updated: 14 hours ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    2.27g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    LOW CONDUCTION LOSS, HIGH SPEED SWITCHING
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Max Power Dissipation
    73W
  • Current Rating
    12A
  • Base Part Number
    SG*23N60
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    73W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Input Type
    Standard
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    23A
  • Reverse Recovery Time
    60ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2.1V
  • Turn On Time
    55 ns
  • Test Condition
    300V, 12A, 23 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.6V @ 15V, 12A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    320 ns
  • Gate Charge
    49nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    92A
  • Td (on/off) @ 25°C