  • SH48A125
SH48A125
advertisement
Manufacturer No:
SH48A125
Manufacturer:
Teledyne Relays
HK JDW NO:
812-SH48A125
Package:
Datasheet:
SH48A125
Description:
Relay Ssr 10MA 265V Ac/dc-in 125A 510V Ac-out 4-PIN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SH48A125
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SH48A125.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    DIN Rail, Panel
  • Number of Pins
    3
  • Termination
    Screw
  • Max Operating Temperature
    80 °C
  • Min Operating Temperature
    -40 °C
  • Current Rating
    125 A
  • Approval Agency
    CE, cULus
  • Max Output Current
    125 A
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Output Voltage
    510 V
  • Max Input Voltage
    265 V
  • Max Input Current
    10 mA
  • Input Current
    10 mA
  • Load Current
    125 A
  • Height
    58.4 mm
  • Length
    45 mm
  • Width
    7.37 mm