  • SHR-12V-S-B
SHR-12V-S-B
advertisement
Manufacturer No:
SHR-12V-S-B
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
HK JDW NO:
385-SHR-12V-S-B
Package:
Datasheet:
SHR-12V-S-B
Description:
1 Rows Receptacle Bulk Natural 12 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp SH PBT
Quantity:
In Stock : 6454
Step5Bar-code shipping tag
SHR-12V-S-B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    PBT
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    SH
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    12
  • Color
    Natural
  • Number of Rows
    1
  • HTS Code
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Total Number of Contacts
    12
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    5mm
  • Lead Pitch
    1mm
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Note
    Contacts Not Included
  • Contact Termination
    Crimp
  • Length
    15mm
  • Width
    2.8mm