SI5335B-B02300-GMR
SI5335B-B02300-GMR
715-SI5335B-B02300-GMR
24-VFQFN Exposed Pad
1.8V Clock Generators 24-VFQFN Exposed Pad 24 Terminals Surface Mount Tape & Reel (TR)
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
SI5335B-B02300-GMR Overview
As a clock IC, it uses the Tape & Reel (TR) package. The 24-VFQFN Exposed Pad package embeds this Clock PLL. A maximum temperature of 260 can be sustained by this clock generator ic during reflowing. As a result, frequency synthesizers can be found to contain 24 terminations. This clock generator ic should receive a voltage of 1.8V. Because of the Surface Mount, clock PLL can be easily mounted on the panel. The maximal supply voltage this clock generator would take is 1.98V. The number of uPs/uCs/Peripheral IC this time clock generator incorporates is CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC. This frequency synthesizer requires a supply voltage above 1.71V to be safe. Overheating of the frequency generators may cause dangers once it is set to more than 85°C. Clock PLL synthesi200MHzes a high-quality 200MHz clock output frequency. If the ambient temperature is below -40°C, the clock PLL may not start up. With ALSO OPERATES WITH 2.5V AND 3.3V NOMINAL SUPPLY, this clock generator produces better clock signals.
SI5335B-B02300-GMR Features
Available in the 24-VFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 1.8V
Output clock frequency (Max) of 200MHz
SI5335B-B02300-GMR Applications
There are a lot of Silicon Labs SI5335B-B02300-GMR Clock Generators applications.
- Reference signals to RF systems
- FM demodulation networks for FM operations
- Notebooks
- Clock signals to the high-speed Digital RF circuits
- Myriad digital applications
- Microwave point-to-point systems
- Jitter reduction
- Broadcast communication
- Radio receivers
- Fiber Channel
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
SI5335B-B02300-GMR
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Silicon Labs715-SI5342B-D-GM44-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Silicon Labs715-SI5326B-C-GM36-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Silicon Labs715-SI5351A-B-GTR10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare