  • SI5335D-B01198-GM
SI5335D-B01198-GM
advertisement
Manufacturer No:
SI5335D-B01198-GM
HK JDW NO:
715-SI5335D-B01198-GM
Package:
24-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
SI5335D-B01198-GM
Description:
1.8V Clock Generators 24-VFQFN Exposed Pad 24 Terminals Surface Mount Tray
Purchasing and Inquiry
SI5335D-B01198-GM Overview
A clock integrated circuit is packaged in a Tray-shaped package because it is for use as a clock. The 24-VFQFN Exposed Pad package includes this clock generator. This clock generator will sustain a maximum temperature of 260 when reflown. 24 terminations can be found in frequency synthesizer. This time clock generator should be voltaged at 1.8V. Thanks to the Surface Mount, this electric component can easily be installed on a panel. It would be possible to supply this clock PLL with 1.98V of power. RF synthesizer is comprised of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC uPs, uCs, and peripheral ICs. This frequency synthesizer requires a supply voltage above 1.71V to be safe. Whenever the operating temperature for the PLL exceeds 85°C, it may become ha85°Cardous. With this clock-generating device, a high-quality clock output frequency of 200MHz can be produced. In temperatures lower than -40°C, this frequency generator may not start. There is a ALSO OPERATES WITH 2.5V AND 3.3V NOMINAL SUPPLY feature on this frequency generator in order to produce a better clock signal.
SI5335D-B01198-GM Features
Available in the 24-VFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 1.8V
Output clock frequency (Max) of 200MHz
SI5335D-B01198-GM Applications
There are a lot of Silicon Labs SI5335D-B01198-GM Clock Generators applications.
  • Automatic test equipment
  • Media broadcast servers
  • Line cards used in telephone exchange
  • Test equipment
  • Bluetooth receivers
  • Cable television converter boxes
  • Ultrasound diagnosis
  • Wireless handsets
  • Peripheral devices
  • Multi-function printers
Step5Bar-code shipping tag
SI5335D-B01198-GM
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e4
    24
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES WITH 2.5V AND 3.3V NOMINAL SUPPLY
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.98V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.71V
  • Primary Clock/Crystal Frequency-Nom
    350MHz
  • Output Clock Frequency-Max
    200MHz
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm