  • SIHB22N65E-GE3
SIHB22N65E-GE3
advertisement
Manufacturer No:
SIHB22N65E-GE3
Manufacturer:
Vishay Siliconix
HK JDW NO:
880-SIHB22N65E-GE3
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
SIHB22N65E-GE3
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 180m Ω @ 11A, 10V ±30V 2415pF @ 100V 110nC @ 10V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 9333
Step5Bar-code shipping tag
SIHB22N65E-GE3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    227W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    227W
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    180m Ω @ 11A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2415pF @ 100V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    22A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    110nC @ 10V
  • Rise Time
    33ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    38 ns
  • Turn-Off Delay Time
    73 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    22A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    4V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    650V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    56A
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ