  • SIHB30N60AEL-GE3
SIHB30N60AEL-GE3
advertisement
Manufacturer No:
SIHB30N60AEL-GE3
HK JDW NO:
880-SIHB30N60AEL-GE3
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 120mOhm @ 15A, 10V ±30V 2565pF @ 100V 120nC @ 10V 600V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 10871
Step5Bar-code shipping tag
SIHB30N60AEL-GE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    TO-263 (D2Pak)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    EL
  • Part Status
    Obsolete
  • Power Dissipation-Max
    250W Tc
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    120mOhm @ 15A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2565pF @ 100V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    28A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    120nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    600V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V