  • SIHG73N60E-GE3
SIHG73N60E-GE3
advertisement
Manufacturer No:
SIHG73N60E-GE3
HK JDW NO:
880-SIHG73N60E-GE3
Package:
TO-247-3
Datasheet:
SIHG73N60E-GE3
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 39m Ω @ 36A, 10V ±30V 7700pF @ 100V 362nC @ 10V TO-247-3
Quantity:
In Stock : 19134
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SIHG73N60E-GE3
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    39m Ω @ 36A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    7700pF @ 100V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    73A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    362nC @ 10V
  • Rise Time
    105ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    120 ns
  • Turn-Off Delay Time
    290 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    73A
  • Threshold Voltage
    2V
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AC
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    600V
  • Height
    20.82mm
  • Length
    15.87mm
  • Width
    5.31mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    38.000013g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Resistance
    39mOhm
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    520W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    520W