  • SIHP12N60E-GE3
SIHP12N60E-GE3
advertisement
Manufacturer No:
SIHP12N60E-GE3
HK JDW NO:
880-SIHP12N60E-GE3
Package:
TO-220-3
Datasheet:
SIHP12N60E-GE3
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 380mOhm @ 6A, 10V ±30V 937pF @ 100V 58nC @ 10V 600V TO-220-3
Quantity:
In Stock : 1122
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SIHP12N60E-GE3
    Single
  • Power Dissipation
    147W
  • Turn On Delay Time
    14 ns
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    380mOhm @ 6A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    937pF @ 100V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    12A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    58nC @ 10V
  • Rise Time
    19ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    600V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    19 ns
  • Turn-Off Delay Time
    35 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    12A
  • Threshold Voltage
    2V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    600V
  • Input Capacitance
    937pF
  • Drain to Source Resistance
    320mOhm
  • Rds On Max
    380 mΩ
  • REACH SVHC
    Unknown
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    TO-220AB
  • Weight
    6.000006g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    E
  • Published
    2013
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    380mOhm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
    1
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    147W Tc