  • SIL12-1A31-71M
SIL12-1A31-71M
advertisement
Manufacturer No:
SIL12-1A31-71M
HK JDW NO:
767-SIL12-1A31-71M
Package:
Datasheet:
Description:
RELAY REED SPST 2A 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SIL12-1A31-71M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Published
    2015
  • Series
    SIL
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • HTS Code
  • Termination Style
    PC Pin
  • Body Length or Diameter
    20.8mm
  • Body Breadth
    5.8 mm
  • Physical Dimension
    20.8mm x 5.8mm x 8.5mm
  • Contact Voltage(DC)-Max
    500V
  • Electrical Life
    100000000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    SPST
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Relay Type
    Reed
  • Coil Resistance
    500Ohm
  • Operate Time
    1.2ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    500VAC 500VDC -Max
  • Coil Current
    24mA
  • Release Time
    1ms
  • Must Operate Voltage
    8.4VDC
  • Contact Rating (Current)
    2A
  • Coil Power
    288mW
  • Must Release Voltage
    1.8VDC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    500V
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Mercury
    Contains Mercury
  • Body Height
    8.5mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -20°C~55°C