  • SIP32411DNP-T1-GE4
SIP32411DNP-T1-GE4
advertisement
Manufacturer No:
SIP32411DNP-T1-GE4
HK JDW NO:
880-SIP32411DNP-T1-GE4
Package:
4-UFDFN Exposed Pad
Description:
N-Channel 0.5mm PMIC SIP32411 4 Pin 5V 4-UFDFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
SIP32411DNP-T1-GE4 Overview
It is packaged in the manner of a Tape & Reel (TR).There is a 4-UFDFN Exposed Pad package that includes it.This LED driving board is mounted using the mounting type Surface Mount.General Purpose is the type of switch owned by it.In order to guarantee reliable performance, the temperature should be set to -40°C~85°C TA.The LED driver has a total of 1 outputs.A voltage of Not Required is used to power it.It produces a maximum output voltage of N-Channel volts at its maximum output.Currently, the LED driving board is equipped with Load Discharge, Slew Rate Controlled features.It is a member of the SIP32411 family.A total of 4 terminations have been found in it.In order to operate, 4 pins are used.It contains 1 functions.In order to meet the operation criteria, the maximum output current drops to 2A.High efficiency is possible at 5V supply voltage.Surface Mount is mounted in the way of this lighting driver.This LED driver is equipped with a total of 4 pins.76mOhm resistance is present in the lighting driver.The output current is set to 2A in this case.This gadget uses an analog IC, which is SPST in this case.To choose from, there are 1 channels.
SIP32411DNP-T1-GE4 Features
Supplied from 5V
Resistance of 76mOhm
1 channels
SIP32411DNP-T1-GE4 Applications
There are a lot of Vishay Siliconix SIP32411DNP-T1-GE4 Power Switches ICs applications.
  • Smart Phones, Feature Phones
  • Solid State Drivers
  • USB3.1 Power Delivery
  • Portable GPS
  • Wireless Modem Data Cards
  • USB Power Distribution
  • Portable Devices
  • Portable/Handheld Devices
  • PC Card Hot Swap
  • Hot Swap
Step5Bar-code shipping tag
SIP32411DNP-T1-GE4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    4-UFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    50.008559mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    2016
  • Feature
    Load Discharge, Slew Rate Controlled
  • Part Status
    Active
    4
  • Resistance
    76mOhm
  • Max Power Dissipation
    324mW
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SIP32411
  • Output Type
    N-Channel
  • Max Output Current
    2A
  • Number of Channels
  • Interface
    On/Off
  • Analog IC - Other Type
    SPST
  • Output Configuration
    High Side
  • Power Dissipation
    324mW
  • Output Current
    2A
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Turn On Delay Time
    210 μs
  • Switch Type
    General Purpose
  • Nominal Input Voltage
    5.5V
  • Turn-Off Delay Time
    1 μs
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    1.1V~5.5V
  • Fault Protection
    Reverse Current
  • Switch-on Time-Max
    220000ns
  • Rds On (Typ)
    62m Ω
  • Height Seated (Max)
    0.6mm