  • SIT1533AI-H4-DCC-32.768E
SIT1533AI-H4-DCC-32.768E
advertisement
Manufacturer No:
SIT1533AI-H4-DCC-32.768E
Manufacturer:
SiTIME
HK JDW NO:
707-SIT1533AI-H4-DCC-32.768E
Package:
4-SMD, No Lead
Description:
Oscillator MEMS 0.032768MHz ±100ppm (Stability) LVCMOS 52% 1.8V/2.5V/3.3V 4-Pin SMD T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SIT1533AI-H4-DCC-32.768E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-SMD, No Lead
  • Number of Pins
    4
  • Manufacturer Package Identifier
    SiT1533-E
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SiT1533
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.047W 2.00mmx1.20mm
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    XO (Standard)
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    TR
  • Voltage - Supply
    1.5V~3.63V
  • Current Rating
    1.35μA
  • Frequency
    32.768kHz
  • Frequency Stability
    +100ppm
  • Output
    LVCMOS
  • Base Resonator
    MEMS
  • Physical Dimension
    2.0mm x 1.2mm x 0.55mm
  • Operating Frequency
    0.032768MHz
  • Rise Time-Max
    200ns
  • Fall Time-Max
    200ns
  • Load Capacitance
    10pF
  • Max Supply Current
    1.4μA
  • Max Duty Cycle
    52 %
  • Height
    609.6μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm