  • SIT1618AEE2-18S
SIT1618AEE2-18S
advertisement
Manufacturer No:
SIT1618AEE2-18S
Manufacturer:
SiTIME
HK JDW NO:
707-SIT1618AEE2-18S
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
SIT1618AEE2-18S
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SIT1618AEE2-18S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-SMD, No Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    SiT1618
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    XO (Standard)
  • Voltage - Supply
    1.8V
  • Frequency Stability
    ±20ppm
  • Output
    LVCMOS, LVTTL
  • Function
    Standby
  • Base Resonator
    MEMS
  • Current - Supply (Max)
    4mA
  • Current - Supply (Disable) (Max)
    3.5μA
  • Programmable Type
    Programmed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
  • Available Frequency Range
    7.3728MHz~48MHz
  • Height Seated (Max)
    0.030 0.76mm